Jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową do soków?

Przygotowany w warunkach domowych sok to prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu. Takiego napoju w żaden sposób nie da się porównać z typowymi, sklepowymi sokami. Bardzo często faktyczna zawartość owoców w nich jest bardzo niska, a do tego mamy dodatki substancji konserwujących, barwników i jakże niezdrowego cukru. Do przygotowania domowego soku z owoców czy warzyw najlepiej sprawdzi się wyciskarka wolnoobrotowa.

Urządzeń tego typu na rynku jest jednak obecnie tak dużo, że czasem naprawdę trudno zdecydować się na coś konkretnego. Jak w takim razie wybrać urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb?

Przede wszystkim wybieramy dobrego producenta

Absolutną podstawą powinno być to, aby kupować urządzenia markowe, chociażby firmy Hurom, która cieszy się naprawdę doskonałą opinią na rynku i stale rozwija wprowadzane przez siebie technologie. Dlaczego w tym przypadku zakup taniego urządzenia „no name” nie ma większego sensu?

Niskiej jakości podzespoły mogą szybko się uszkadzać, będziemy mieli problemy z silnikiem oraz z szybko wyrabiającymi się wałkami ślimakowymi. Najważniejsza jest jednak jakość soku. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z urządzeniem wolnoobrotowym. Jeśli jest ono niskiej klasy to niestety, ale możemy zapomnieć o dobrej klarowności soku. Mogą się również pojawiać problemy z wiecznym zapychaniem się wyciskarki.

Pozioma czy pionowa – co lepiej wybrać?

Największy dylemat zawsze dotyczy jednak konstrukcji samej wyciskarki. Na rynku znajdziemy dzisiaj modele zarówno poziome, jak i pionowe, choć te pierwsze są już stopniowo wypierane z rynku z racji na kilka istotnych wad. Aby ułatwić podjęcie najlepszej decyzji sprawdźmy w takim razie, co oferują oba rozwiązania technologiczne.

  • wyciskarki poziome

Od wolnoobrotowych wyciskarek poziomych tak naprawdę rozpoczyna się historia tego urządzenia na świecie. W przypadku tej konstrukcji możemy mieć jeden lub dwa wałki ślimakowe, które ułożone są prostopadle do otworu, przez który wkładamy warzywa oraz owoce. Tutaj rodzi się największa wada takiej konstrukcji.

Poziome ułożenie wałków sprawia, że musimy nieustannie dociskać produkty spożywcze do niego, co jest mało komfortowe, chociażby z punktu widzenia osób starszych. Taka konstrukcja wymusza również mocne zwężenie otworu wlotowego na produkty spożywcze. Nie ma tutaj mowy o rozkrojeniu jabłka na 4 ćwiartki i wrzuceniu ich do maszyny. Kroić trzeba dużo drobniej.

Z drugiej jednak strony pozioma konstrukcja gwarantuje doskonałą klarowność soku i nie powinna sprawiać większych problemów z jej czyszczeniem. Dużą zaletą jest także to, że w takiej wyciskarce można również siekać, czy na przykład rozdrabniać różne produkty, chociażby orzechy bądź kostki lodu.

  • wyciskarki pionowe

Wyciskarki z konstrukcją pionową są tak naprawdę całkiem nowym rozwiązaniem, które po raz pierwszy zostało zaprezentowane na świecie i wprowadzone na rynek przez markę Hurom. Firma bardzo dynamicznie rozwija dzisiaj tę technologię i dlatego wybór urządzeń tego producenta może być naprawdę świetnym rozwiązaniem.

W konstrukcji pionowej nie ma konieczności dopychania produktów do wałka, a i dużo większy jest sam otwór, przez co nie trzeba tak drobno kroić warzyw i owoców. Drobniejsze pokrojenie jest wymagane jedynie w przypadku zielonych, bardzo długich warzyw, które dość łatwo mogą się w wyciskarce zblokować.

Pionowe wyciskarki są proste w czyszczeniu, zajmują relatywnie mało miejsca w kuchni, a przy tym nie tylko mogą służyć do wyciskania soku, ale także do kruszenia czy miażdżenia różnych produktów. Rozwój tej technologii sprawia również, że soki z takich urządzeń są coraz klarowniejsze.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]