Strona główna » Catawiki – czy warto brać udział w zyskujących coraz większą popualarność licytacjach? Wasze opinie

Catawiki – czy warto brać udział w zyskujących coraz większą popualarność licytacjach? Wasze opinie

| Uaktualniono: 10 czerwca 2021

Aukcje internetowe już od wielu lat cieszą się ogromną wręcz popularnością. Warto podkreślić jednak fakt, że większość znanych nam wszystkim portali aukcyjnych tylko częściowo jest wykorzystywana w pierwotny sposób, a więc do licytacji. Portale aukcyjne w dużej mierze stały się swoistymi platformami handlowymi dla sprzedawców online, którzy nie muszą tym samym inwestować w promocję własnych sklepów. Portal sam z siebie się promuje, a w ramach współpracy ze sprzedawcami pobiera odpowiednią prowizję od sprzedaży.

Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku platformy aukcyjnej Catawiki, która jest aukcyjna nie tylko z nazwy, ale i z faktycznego przeznaczenia. Dom aukcyjny, który powstał w Holandii, istnieje już od 2008 roku stając się coraz popularniejszym miejscem do robienia zakupów poprzez prawdziwe licytacje. Co może nam jednak zaoferować ten portal? Czy jest to typowe miejsce do kupowania praktycznie wszystkie co tylko się da? A może idea serwisu jest zupełnie inna?

Catawiki – co to za portal?

Strona Catawiki. Źródło: http://catawiki.pl

Okazuje się, że Catawiki nie jest zwykłym domem aukcyjnym online, jakie większość z nas kojarzy. Tutaj są oczywiście prowadzone aukcje, i właściwie tylko aukcje, ale za to wyjątkowe. Ideą serwisu jest bowiem łącznie osób z całego świata, które poszukują przedmiotów unikalnych, często o naprawdę dużej wartości, w tym zabytkowych i niecodziennych.

Portal promuje się jako miejsce ułatwiające sprzedaż wartościowych antyków, skarbów znalezionych gdzieś na strychach czy w piwnicach, ale i przedmiotów unikalnych, chociażby ekskluzywnych czy pochodzących z limitowanych produkcji. Nie ma tutaj ograniczenia związanego z wartością przedmiotu albo z jego rodzajem.

Jedynym ograniczeniem jest to, że przedmioty wystawiany na aukcję w Catawiki po prostu ma być unikalny, niecodzienny i wyjątkowo wartościowy. Administracja portalu dokonuje weryfikacji danej oferty, zanim udostępni ją publicznie.

Co można kupić biorąc udział w aukcjach na Catawiki?

Choć Catawiki zdaje się trafiać w gusta dość niewielkiej społeczn

Asortyment serwisu. Źródło: http://catawiki.pl

ości na świecie to jednak okazuje się, że można tam znaleźć naprawdę wiele ciekawych rzeczy, w tym mnóstwo perełek, niejednokrotnie możliwych do zdobycia w korzystnych cenach. I tak znajdziemy tam chociażby różnego rodzaju zabytkowe czy ekskluzywne zegarki, biżuterię kobiecą, kolekcjonerskie monety czy znaczki, historyczne czasopisma oraz gazety, dzieła sztuki, a nawet zabytkowe pojazdy, bardzo starą elektronikę i wiele więcej rzeczy, przede wszystkim o wartości mocno historycznej, choć nie tylko.

Dobrym przykładem tego co można znaleźć na aukcja w Catawiki jest niedawno prowadzona licytacja starego skutera Vespa, włoskiego producenta, których naprawdę niewiele zostało na świecie. Pojazd był zachowany w doskonałym stanie technicznym i idealnie obrazuje on to co będziemy w stanie kupić korzystając z portalu. Naturalnie nie wszystkie oferowane na stronie rzeczy muszą być tak zabytkowe, unikalne oraz wartościowe.

Wspomniany skuter był wyceniany na ponad 300 tysięcy euro, co jest sumą niebagatelną jak za pojazd tej klasy. Wiele dostępnych na stronie przedmiotów to jednak rzeczy po prostu rzadkie, które są unikalne tylko dla określonej grupy osób. Tym samym licytacja nie zawsze musi kończyć się kosmicznymi kwotami, a więc regularnie sprawdzając dostępne oferty można niejednokrotnie znaleźć coś ciekawego.

Catawiki pobiera opłaty tylko od pozytywnie zakończonych licytacji

Jak to działa? Źródło: http://catawiki.pl

Nie bez znaczenia jest fakt, że pomimo swojego dość unikalnego charakteru, Catawiki nie należy do bardzo drogich portali aukcyjnych, zarówno z punktu widzenia sprzedającego, jak i kupującego. Do korzystania z portalu niezbędne jest posiadanie zarejestrowanego oraz zweryfikowanego konta użytkownika, co jednak jest bezpłatne.

Bezpłatne jest również uczestnictwo w licytacjach, jak i wystawianie własnych ofert. Portal nie pobiera również płatności od kupujących, którym nie udało się wylicytować najwyższej ceny, a także od sprzedających, którzy nie znaleźli nabywcy na swoje przedmioty. Opłata za aukcję nie jest pobierana również wtedy, gdy kupujący wystawia aukcję z dolną granicą sprzedaży. Jeśli licytujący nie osiągnąć tej granicy przedmiot nie jest uznany za sprzedany, a Catawiki nie pobierze od sprzedającego prowizji.

Jedyne opłaty wprowadzone przez serwis związane są z samą finalizacją sprzedaży. W przypadku zawarcia transakcji sprzedawca będzie zobowiązany do zapłacenia prowizji w wysokości 12.5% ceny końcowej. Osoba kupująca, która wygrała licytację, będzie natomiast musiała uiścić opłatę aukcyjną w wysokości 9% ceny wylicytowanej oraz naturalnie opłacić ewentualną przesyłkę wylicytowanego przedmiotu.

Ceny w serwisie zależne od zainteresowania przedmiotem

W przypadku domu aukcyjnego Catawiki nie da się jednoznacznie określić tego, czy oferowane tam przedmioty są drogie czy też wyjątkowo tanie.

Przede wszystkim bowiem ustalenie rzeczywistej wartości unikalnych bądź zabytkowych przedmiotów jest niezwykle trudne. Z drugiej jednak strony ostateczna cena zakupu w bardzo dużej mierze zależy od zainteresowania nim. Wielu kupujących wystawia swoje oferty od kwoty minimalnej, a więc już od 1 euro, przez co przy odrobinie szczęścia można zakupić coś naprawdę tanio.

Ciekawostką jest tutaj fakt jak portal Catawiki gwarantuje bezpieczeństwo obu stronom transakcji. Wszystko jest bowiem w pełni kontrolowane przez sam dom aukcyjny. Według zapewnień, po zakończeniu licytacji kupujący musi wpłacić pieniądze bezpośrednio na konto Catawiki. Po zrobieniu tego portal informuje sprzedawcę o wpłynięciu pieniędzy od kupującego i od tego momentu liczone są maksymalnie 3 dni robocze na wysyłkę. Gdy sprzedawca wyśle potwierdzenie wysłania przedmiotu Catawiki dokonuje przelewu wcześniej wpłaconych pieniędzy.

Czy korzystanie z aukcji na Catawiki jest godne uwagi i polecenia?

Korzystanie z portalu aukcyjnego Catawiki z pewnością może być doskonałą gratką dla miłośników zabytków, starej sztuki, przedmiotów unikalnych czy wyjątkowo ekskluzywnych. Na portalu na pewno wiele ciekawych przedmiotów mogą znaleźć również kolekcjonerzy, chociażby monet czy znaczków. Naturalnie od nas samych zależy to czy korzystanie z serwisu jest opłacalne i czy warto interesować się wystawianymi tam ofertami.

Przeglądanie dostępnych na stronie ofert nic nie kosztuje, a zawsze jest spora szansa na to, że uda nam się odszukać coś spełniającego nasze wymagania. Warto tutaj pamiętać o tym, że każde złożenie oferty na aukcji jest wiążące. Należy być rozważnym, gdyż jeśli po złożeniu naszej oferty nikt nas nie przebije to z zakupów nie będzie można się już wycofać.

Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 3.3]

Catawiki - opinie z forum:

 1. generalnie portal nie dla mnie, ale nie powiem, nie miałem pojęcia, że coś takiego w ogóle istnieje. Jak sobie przeglądałem to co aktualnie jest na stronie to faktycznie niektóre rzeczy są mega rzadkie!

  Odpowiedz
 2. wszystko fajnie, ale co jak sprzedawca podeśle lewe potwierdzenie wysłania przedmiotu albo wyśle mi ziemniaka, na którego wydam parę stówek? Czy Catawiki w jakiś sposób zabezpiecza takie sytuacje? Ludzie są różni niestety, januszy nie brakuje…

  Odpowiedz
  • Taki koleś, zrobi to tylko raz. Jeśli to będzie dla Cata.. prawdziwa informacja, to koleś już tam nigdy nie będzie sprzedawał. Aby się tam zarejestrować, trzeba im przysłać dwie strony z wyraźnymi fotkami, dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu. Poza tym, przy ich pomocy, możesz wszcząć przekrętowi proces. Z lewym potwierdzeniem też nie jest tak prosto. Numer możesz łatwo sprawdzić w świecie na całym świecie.

   Odpowiedz
 3. Ps. Aha! Nie napisałem jeszcze najważniejszej rzeczy o której też nic nie mówi autor artykułu…Mianowicie za niezapłacenie za wylicytowany artefakt jest nie tylko windykacja,ale i dobrowolna ( w/g umowy i regulaminu) kara 1000e!!! Więc uwaga-100x pomyśl zanim coś tam zalicytujesz-bo odwrotu już często nie ma… Tzn.można zwrócić niektóre przedmioty w terminie 10 dni-ale tylko gdy nie jest to złoto i gdy sprzedającym jest sklep/firma a nie osoba prywatna lub gdy dostarczony przedmiot jest niezgodny z opisem lub jest uszkodzony etc.

  Odpowiedz
 4. Witam niestety zostałam przez sprzedawcę zakupiony pierścionek z brylantem był niezgodny z certyfikatem oszacowany i wyceniony przez rzeczoznawcę na wyższą kwotę okazał się być bezwartościowy ( certyfikat klasyfikował barwa h czystość si 1 a faktycznie okazał się być barwa j ! Czystość P 4 !!!!!
  Niestety pomimo wielu e maili Catawiki umyło ręce od odpowiedzialności z przykrością nie polecam zakupu drogiej biżuteria !!!!!

  Odpowiedz
 5. Zakupiłam drogą waze z porcelany. Przyszła w kawaleczkach. Ważą była źle zapakowana w karton o cienkich ściankach a wielkość wazy to, prawie wielkość kartonu owinięte raz folia i papierem. Napisałam do sprzedajacego a on ze mam pisać do catawiki. Co robić jak odzyskać zapłacone pieniadze?

  Odpowiedz
 6. Aukcjonerzy są tendencyjni ( np. ten od reklamy i emaliowanych). Jak mu zaleziesz za skórę to po złości nie wystawi nawet tonę złota . Szkalowanie strony środkowej i wschodniej Europy . To nie aukcje . To loteria . Jeżeli znajdziesz dwóch zainteresowanych to sprzedasz korzystnie . Możesz nawet czasem oddać darmo swój wystawiony przedmiot . Zapomnij o Catawiki jeżeli nie wiesz o co tu chodzi .Chodzi o zarobek dla Catawiki a nie dla ciebie…

  Odpowiedz
 7. W sprzedaży faworyzują inne nacje Polaków nie szanują nie zatwierdzają aukcji odrzucają oferty choć już takie same były u innych sprzedawców .

  Odpowiedz
 8. Kupiłem na Catawiki kilka obrazów po średnio 250-300 euro. Po roku chciałem trzy z nich odsprzedać na Catawiki. Odpisali że nie pasują do ich aukcji:) Były to obrazy artystów wciąż sprzedających swoje prace na Catawiki. Zatem warto trzy razy się zastanowić zanim coś się tam kupi. Pomyśleć czy aby nie przepłacamy? Czy ów przedmiot za rok, dwa, dziesięć będzie cokolwiek warty? Co do kiepskiego kontaktu z ekspertami portalu to tu niestety muszę przyznać rację. Są zwyczajnie nieuprzejmi, sarkastyczni a często nie do końca znają się na tym do czego są zatrudnieni. Takie podejście psuje cały obraz tego portalu i powoduje odchodzenie od niego wielu użytkowników a szkoda bo mogłoby to być miejsce łączące kupujących i sprzedających w bardzo fajny sposób a tak pozostaje to tylko pustym sloganem.

  Odpowiedz
 9. Niestety Catawiki swoją polityką poboru prowizji od sprzedającego 12% i kupującego 9% przestał być dla mnie interesującym portalem. 21% zysku od każdego sprzedanego towaru to prawdziwy rozbój. Dlatego przestałem sprzedawać a zakupy ograniczyłem do minimum.

  Odpowiedz
 10. Potwierdzam faworyzowanie innych nacji, chciałem kiedyś wystawić kilka medali w jednej aukcji odp że nie osiągną min 50e, a takie same medale pojedynczo pojawiały się co tydzień na innych aukcjach masakra

  Odpowiedz

Dodaj komentarz