Wyciskarka wolnoobrotowa – na co zwrócić uwagę?

Moda na wyciskarki do soków ma się bardzo dobrze i jest ona efektem przede wszystkim tego, że w prosty i niedrogi sposób możemy w domu przygotowywać sobie przepyszne, bardzo zdrowe soki. Wciąż jednak często mylimy wyciskarkę ze standardową sokowirówką.

W przypadku sokowirówek mamy do czynienia z bardzo dużą prędkością obrotową ostrzy, które dosłownie siekają owoce lub warzywa. Siła odśrodkowa w takiej maszynce odpowiada za odrzucanie miąższu na bok. To rozwiązanie ma dwie podstawowe wady. Po pierwsze mnóstwo miąższu jest przedwcześnie odrzucane, przez co z jednego owocu lub warzywa uzyskujemy relatywnie mało soku. Po drugie w urządzeniu znacząco podnosi się temperatura soku, co obniża jego właściwości zdrowotne.

Specjalistyczne wyciskarki do soków, takie jak produkowane przez markę Hurom, są natomiast wolnoobrotowe. Ilość obrotów waha się tutaj najczęściej w granicach 80 obr/min, co wydłuża czas wyciskania soków, ale za to zwiększa precyzję procesu. Owoce i warzywa są efektywnie wykorzystywane do produkcji soku, a i nie ma tutaj mowy o podnoszeniu temperatury, przez co napoje będą zdrowsze.

Warto spojrzeć na moc urządzenia

Przede wszystkim podczas zakupu należy kierować się mocą wyciskarki, jeśli decydujemy się na urządzenie elektryczne. Niewielka prędkość obrotowa urządzenia nie wymaga od silnika ogromnej mocy, ale nie zawsze bardzo niska moc musi być dla nas odpowiednia.

Wyciskarki o mocy około 100 W sprawdzają się w przypadku przygotowywania soków z owoców oraz warzyw bardzo miękkich. Jeśli jednak planujemy wrzucać tam coś twardszego, chociażby jabłka, to lepiej wybierać urządzenia o mocy od 150 W.

Wielkość oraz forma wyciskarki

Wchodząc na stronę sklepu internetowego Hurom, na pewno od razu dostrzeżemy to, że mamy tam do wyboru urządzenia o różnych gabarytach oraz w różnej formie. Wyciskarki większe lub mniejsze mogą mieć formę poziomą bądź pionową, i wybór odpowiedniej ma tutaj spore znaczenie.

Przede wszystkim wyciskarkę musimy dopasować do ilości przestrzeni w kuchni. Pionowe urządzenia zajmują mniej miejsca, ale za to trudniej będzie nam je czyścić. W przypadku większych, poziomych wyciskarek tracimy sporo miejsca w kuchni, ale utrzymanie urządzenia w czystości nie będzie żadnym problemem.

Tylko markowe urządzenia będą niezawodne

Ogromna popularność wyciskarek do soków na rynku sprawia, że znajdziemy dzisiaj urządzenia naprawdę wielu producentów, często niestety takich, którzy nie przykładają się zbyt dobrze do jakości swojego sprzętu.

W efekcie dość łatwo kupić wyciskarkę, która już po paru dniach intensywnego użytkowania wygeneruje pierwsze problemy techniczne. Choć dostajemy gwarancję, to wyegzekwowanie jej od mało znanych firm nierzadko bywa bardzo trudne.

Urządzenia markowe, takich firm jak Hurom, nie są dużo droższe, a jednak w tym przypadku dostajemy aż 10 lat gwarancji na silnik i nawet 4 lata na osprzęt. Co warte podkreślenia, u dobrego producenta nie będzie żadnych problemów ze zgłoszeniami serwisowymi, jeśli jednak zajdzie taka potrzeba.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wasze komentarze:

  1. na moc przede wszystkim i tak zwane szerokie gardło czyli ten wlot gdzie się wkłada owoce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *