SumUp – wygodna forma płatności? Wasze opinie i doświadczenia

W dzisiejszych czasach obserwujemy już bardzo wyraźne odchodzenia społeczeństwa od gotówki, na rzecz płatności bezgotówkowych.

Trend ten obserwowany był oczywiście od dawna, ale teraz został mocno napędzony przez pandemię. Taka sytuacja niejako zmusiła wielu sprzedawców do zmiany swoich nawyków związanych ze sposobem pobierania od klientów pieniędzy. Większość osób oczekuje dostępu do terminala płatniczego, który obsługuje zarówno klasyczne karty, jak i oczywiście płatności zbliżeniowe.

Na szczęście urządzeń tego typu nie brakuje i, co ważne korzystanie z nich jest coraz tańsze. Jednak wybór konkretnego rozwiązania może być problematyczny, dlatego dziś przyjrzymy się jednemu z nich – SumUp. Sprawdź już teraz, czym jest, jakie są jego zalety oraz wady i ile za nie zapłacisz.

Czym jest SumUp?

SumUp to z jednej strony platforma związana z płatnościami bezgotówkowymi, ale jednocześnie także narzędzie do ich realizacji. Korzystając z usługi, użytkownik dostaje dostęp do obu tych rzeczy, a więc terminal oraz cały obsługujący go system.

Oczywiście mamy tutaj do czynienia z urządzeniem mobilnym, które stanowi odpowiedź na potrzeby wielu przedsiębiorców. Współcześnie czas jest na wagę złota i niewątpliwie liczy się dosłownie każda sekunda związana z obsługą płatności zbliżeniowych. Co warto podkreślić, do wyboru są tutaj 2 różne urządzenia, które dodatkowo można zamówić z przydatnymi akcesoriami. Sprzęt wyposażony jest w moduły obsługujące:

 • karty płatnicze z chipem, w tym najpopularniejsze, czyli Visa oraz MasterCard,
 • płatności zbliżeniowe,
 • klasyczny pasek magnetyczny kart.

Firma chwali się nie tylko prostotą obsługi, dużą funkcjonalnością oraz niezawodnością swoich urządzeń. Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony, dba także o bezpieczeństwo klientów. Przetrzymuje bowiem część pobieranych opłat przez pewien czas na rzecz przeciwdziałania ewentualnej, nieuczciwej aktywności.

Co oferują mobilne terminale płatnicze SumUp?

Skoro już wiesz, czym dokładnie jest SumUp, czas najwyższy przyjrzeć się samemu terminalowi płatniczemu. Jego podstawowa, najprostsza wersja cechuje się m.in.:

 • bardzo pojemną baterią, która zapewnia długi czas pracy sprzętu na jednym ładowaniu,
 • możliwością ładowania przez USB – bardzo dobre rozwiązanie, które zwiększa mobilność urządzenia,
 • obsługą Bluetooth – jest wykorzystywany do łączności bezprzewodowej z urządzeniami zapewniającymi dostęp do internetu, np. smartfonem czy tabletem (połączenie internetowe jest niezbędne do realizacji płatności),
 • niewielkimi rozmiarami – sprzęt ten z powodzeniem zmieści się do kieszeni, gdyż mierzy zaledwie 7 cm x 7 cm x 2,5 cm.

Wszystko to sprawia, że terminal można zabrać za sobą w zasadzie wszędzie i używać swobodnie pod warunkiem dostępu do internetu. Doskonale sprawdzi się w dużej firmie, jak i będzie przydatnym narzędziem dla pracowników terenowych.

Jak działa platforma do płatności zbliżeniowych i ile to kosztuje?

To, co w tym momencie zapewne interesuje Cię najbardziej, to opłaty za korzystanie ze sprzętu i systemu do płatności zbliżeniowych. Na początek dobra informacja, firma nie pobiera żadnych abonamentów. Zapłacisz jednorazowo tylko za sam terminal i tutaj do wyboru jest kilka opcji:

 • terminal płatniczy Air za 129 zł,
 • powyższe urządzenie razem z wygodną stacją ładującą za 199 zł,
 • nieco większy, przenośny terminal obsługujący połączenia Wi-Fi w cenie 449 zł,
 • terminal SumUp wyposażony we wbudowaną drukarkę za 649 zł – dalej mamy tutaj do czynienia z urządzeniem mobilnym.

Co ważne, firma gwarantuje również brak opłat za aplikację mobilną wymaganą do tego, aby korzystać z systemu. Za darmo jest także dostęp do obsługi klienta, jak i wypłaty środków zgromadzonych na koncie użytkownika – pochodzą oczywiście z realizowanych płatności. Zastanawiasz się teraz, na czym ta firma zarabia?

Jedyną opłatą jest tutaj prowizja pobierana od każdej transakcji finansowej, niezależnie od jej rodzaju. Zawsze wynosi ona 1,49%. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę opłaty u wielu innych operatorów płatności bezgotówkowych, zdecydowanie jest bardzo niska. Warto jeszcze podkreślić, że zlecając wypłatę swoich środków, należy uzbroić się w nieco cierpliwości – czas jej realizacji to od 3 do 5 dni roboczych.

Czy korzystanie z terminala płatniczego jest skomplikowane?

Firma chwali się tym, że jej terminale wyposażone są w wyjątkowo prosty w obsłudze system operacyjny. To samo ma się tyczyć aplikacji mobilnej, która, co warto podkreślić, jest na urządzenia Android oraz iOS. Oczywiście ciężko nam to zweryfikować, ale z pewnością prostotę widać już po samej procedurze związanej z pierwszym uruchomieniem sprzętu. Jak to wygląda?

Biorąc pod uwagę opis na stronie SumUp, należy kolejno:

 • zainstalować aplikację na urządzeniu mobilnym, uruchomić terminal, a następnie sparować oba sprzęty (połączyć przez Bluetooth),
 • wykonać pierwszą płatność na kwotę 1 zł,
 • w momencie realizacji płatności automatycznie uruchomi się instalacja oprogramowania,
 • aktywować terminal, gdy znajduje się w trybie połączenia Bluetooth.

Jakie są zalety i wady SumUp?

Choć platforma SumUp działa od jakiegoś czasu na rynku, tak nadal uznawana jest za swego rodzaju nowinkę technologiczną. Niewątpliwie największą jej zaletą jest cena, dużo niższa, niż przy konkurencyjnych rozwiązania – mamy tutaj tylko prowizję.

Sam terminal płatniczy wspiera w zasadzie wszystkie popularne dziś płatności, od klasycznych kartami z paskiem magnetycznym aż po zbliżeniowe. Co warto dodać mamy tutaj obsługę znanych systemów, takich jak Groupon.

Ważną zaletą jest również niezwykła wręcz mobilność urządzenia. Nie tylko zajmuje bardzo mało miejsca, ale także ma pojemną baterię i energooszczędne podzespoły, przez co długo działa na jednym ładowaniu.

Co w takim razie z wadami? Cóż, nie ma rzeczy idealnych i również SumUp ma pewne minusy. Oczywiście kierujemy się tutaj opiniami samych użytkowników, którzy wskazują przede wszystkim:

 • niską opłacalność przy dużych transakcjach, zazwyczaj powyżej 25 tysięcy złotych (prowizja jest stała),
 • obsługę klienta, która choć profesjonalna, tak działa tylko w dni robocze – prowadząc działalność w weekendy, nie da się szybko rozwiązać ewentualnych problemów,
 • zdarzające się czasem trudności parowania terminali z urządzenia zewnętrznymi, szczególnie drukarkami.

Czy warto korzystać z SumUp?

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu dała Wam odpowiedź na powyższe pytanie i wiecie już, czy wybór SumUp to dobre rozwiązanie.

Każdy musi bowiem podjąć taką decyzję samodzielnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby. Naszym zdaniem terminale te faktycznie mogą być ciekawą opcją dla mniejszych firm poszukujących dobrych narzędzi do płatności bezgotówkowych.

SumUp – dzisiaj 22.07.24 – oferta promocyjna. Kliknij

Za ich wykorzystaniem przemawia niska prowizja i brak dodatkowych opłat, w tym za zerwanie umowy. Ostateczna decyzja pozostaje oczywiście w Waszych rękach. Jeśli jednak mieliście już styczność z tą platformą, podzielcie się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3]

SumUp - opinie z forum:

 1. sooya pisze:

  co się dzieje w momencie, gdy zrezygnuję z oferty tej firmy? Terminal pozostaje u mnie i jest w zasadzie kawałkiem bezużytecznej elektroniki czy może SumUp np. je odkupuje?

  1. grzesiek pisze:

   terminal możesz komuś odsprzedać

 2. sztefek pisze:

  Jak wygląda kwestia gwarancji na te urządzenia, czy jest standardowa, czyli na dwa lata?

 3. ryzykant78 pisze:

  orientuje się ktoś, czy w przypadku częstego realizowania transakcji na duże sumy pieniędzy można z tą firmą negocjować wysokość prowizji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *